Neuperský dvůr

Neuperský dvůr

První zmínky o Neuperském dvoře v Chrudimi pochází ze 16. století, kdy byl založen jako hospodářské zázemí pro místní panství. Jeho zakladatel, Jan starší Smiřický ze Smiřic, patřil k významným představitelům české šlechty a byl také znám svou podporou rozvoje města Chrudim. Původní budova dvora byla postavena ve slohu rané renesance a sloužila především jako sídlo vrchnosti a správy statku.

V průběhu 17. století prošel Neuperský dvůr několika stavebními úpravami, které ovlivnila barokní architektura. Tyto změny souvisely s nástupem nových majitelů panství – hrabat z Valdštejna. Valdštejnští investovali do modernizace a rozšíření dvora, aby lépe vyhovoval potřebám tehdejšího hospodaření. Během tohoto období byl například přistavěn zahradnický dům.

Další významnou proměnou Neuperského dvora byla jeho adaptace na pivovar a lihovar v 19. století za vlády rodiny Harrachů. Kromě výroby piva a lihu zde byly provozovány i další hospodářské aktivity, jako například chov dobytka. V této době také přibyly další hospodářské budovy a objekt získal svou nynější podobu.

V průběhu 20. století se Neuperský dvůr stal majetkem státu a jeho budovy postupně sloužily mnoha různým účelům, od skladišť po školní dílny. Teprve na konci století začala jeho památková obnova, která vyvrcholila v roce 2007 otevřením areálu veřejnosti. Dnes je Neuperský dvůr chráněn jako kulturní památka České republiky a jeho prostory jsou využívány pro pořádání kulturních akcí, výstav nebo koncertů, čímž opět navazuje na svou bohatou historii spojenou s místním panstvím.