Břetislav I.

Břetislav I. (asi 1003 – 1055)

Nazývat knížete Břetislava I. slavným Chrudimanem by bylo přeci jen poněkud nadsazené. Nicméně tento panovník se zasloužil o to, že se do historie města zapsalo důležité datum a díky kronikáři Kosmovi víme, že již v roce 1055 zde existovalo osídlené území s významným správním a vojenským centrem. V onom roce totiž na místním knížecím hradu Břetislav I. skonal. Toto datum se stalo východiskem pro oslavy první písemné zmínky o našem městě. Ovšem archeologické nálezy naznačují, že osídlení tohoto místa ve východních Čechách je ještě starší.

Často oslavujeme hlavně rodáky – ty, kteří se zde narodili nebo zde strávili významnou část svého života a přinesli mnoho prospěchu městu, národu či celému lidstvu. U Břetislava je situace trochu odlišná – nenarodil se ani nežil zde, ale přijel sem pouze skonat. Jeho socha na památku jeho přítomnosti a úmrtí v chrudimském hradišti se nachází ve výklenku domu čp. 57/1 a nedaleko odtud nese jeho jméno bývalá hlavní ulice vedoucí z chrudimského náměstí.

Kdo tedy byl Břetislav I.? Především panovník, který usiloval o upevnění svého panství a vytvoření velké slovanské říše. Proslavil se únosem Jitky, dcery bavorského velmože, ze svinibrodského kláštera, čímž zachránil rod Přemyslovců před vymřením, když jej posílil pěti syny. Údajně právě v Chrudimi bylo vyhlášeno jeho rozhodnutí, podle kterého mohl na knížecí stolec usednout pouze nejstarší z mužských potomků – snahou bylo zabránit boji o panovnický post. Vzhledem k jeho válečnickým úspěchům dostal přezdívku „Český Achilles“.

Dnes můžeme slavit výročí existence našeho města díky záznamu o datu Břetislavovy smrti. Ale co kdyby existoval ještě nějaký jiný dokument, který by posunul dějiny hradiště nad Chrudimkou ještě hlouběji do minulosti?