Kostel Nanebevzetí Panny Marie – duchovní poklad města Chrudim
Chrudim, malebné město ležící v Pardubickém kraji, je známé svými historickými památkami a bohatou kulturní nabídkou. Jednou z nejvýznamnějších a nejstarších staveb ve městě je gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, který se nachází na náměstí U Sovy.
Historie kostela sahá až do 13. století, kdy byl založen jako součást původního hradiště. V průběhu staletí prošel řadou přestaveb a rozšíření. Nejvýznamnější změny proběhly ve 14. století za vlády Karla IV., který jej povýšil na farní kostel, a v 16. století za panování Rudolfa II., kdy byla přistavěna renesanční kaple.
Architektura kostela je směsicí gotických, renesančních a barokních prvků. Hlavním architektonickým skvostem je gotické jižní portál s bohatou sochařskou výzdobou, která zobrazuje scény ze života Panny Marie a Krista. Dále zaujmou návštěvníky například renesanční kaple sv. Anny, barokní oltáře nebo dřevěná kazatelna z 18. století.
Interiér kostela je bohatě zdobený freskami a malbami, mezi nimiž vynikají díla českých malířů 18. a 19. století, jako jsou František Sequens či Josef Navrátil. Zvláště cenným uměleckým dílem je obraz Nanebevzetí Panny Marie od Karla Škréty, který se nachází na hlavním oltáři.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie je také významným hudebním centrem města Chrudim. Pravidelně zde probíhají koncerty chrámové hudby, varhanních recitálů a dalších hudebních žánrů. V roce 2007 byly do kostela instalovány nové varhany, které patří mezi nejmodernější v České republice.
V těsném sousedství kostela se nachází bývalá fara s barokním průčelím, která sloužila jako sídlo chrudimských duchovních správců až do konce 20. století. Dnes je zde umístěno Muzeum barokních soch Jana Brokoffa, které představuje díla tohoto významného českého sochaře a jeho rodiny.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi je tak nejen architektonickou perličkou, ale i důležitým kulturním a duchovním centrem města. Je svědkem téměř 800 let historie a stále živým prostorem setkávání lidí, umění a víry.